Konstrukce našich cimbálů

Hladké struny

Hladké struny

Hladké struny jsou zhotoveny z hudebního ocelového drátu nejvyšší kvality. Vysoká přesnost výroby tohoto drátu zamezuje odchylkám v jeho průměru, a zaručuje tak čistý a jasný tón. Jejich povrch je pocínovaný pro zvýšení odolnosti vůči vlhkosti a korozi, kterým jsou cimbálové struny vystaveny. Zůstávají tak déle lesklé a hladké, čímž se prodlužuje jejich životnost i zvuková stálost.

Opřádané struny

Opřádané struny

Jádro opřádaných strun je zhotoveno z hudebního ocelového drátu nejvyšší kvality. Jeho průřez je šestihranný, což zajišťuje perfektní spojení jádra s opřádkou, a zlepšuje tak tónové vlastnosti. Povrch jádra je, stejně jako u hladkých strun, pocínovaný. Jakost materiálu opřádky je taktéž prvotřídní. Používáme měkký měděný drát vyráběný specielně pro hudební účely, který dává basovým tónům příjemný a vyrovnaný zvuk.

Kolíčník

Kolíčník

Kolíčník, který ve spojení se smrkovým klínem tvoří tzv. hlavu cimbálu, je vyroben z bukové překližky. U této překližky je vyloučeno prasknutí, což je nejčastější a nejzávažnější závada starších cimbálů. Křížení jednotlivých vrstev překližky zároveň umožňuje lepší držení ladicího kolíku než masivní dřevo. Překližka také oproti masivnímu dřevu minimálně reaguje na změny vlhkosti. Celá hlava je přiklížena k cimbálovému dnu a ještě přichycena pěti nerezovými šrouby, jejichž matice na dně cimbálu je potřeba pravidelně kontrolovat a udržovat pevně dotažené (viz Záruka). Tyto šrouby totiž zabraňují odtržení hlavy, která je vystavena neustálému obrovskému tahu strun.

Ladicí kolíky

Ladicí kolíky

Ladicí kolíky ze špičkové oceli mají levotočivý závit, který umožňuje snadné a precizní ladění. Ochrana proti korozi je zaručena niklovou povrchovou úpravou. Průměr a délka jsou dimenzovány tak, aby kolík perfektně držel, a přitom šel při ladění plynule otáčet. Přesně vypočítané rozmístění kolíků na ploše kolíčníku vylučuje vzájemný dotyk strun a nedochází tak k jejich bzučení.

Závěsné kolíky

Závěsné kolíky

Průměr a délka závěsného kolíku jsou dimenzovány tak, aby kolík spolehlivě udržel vysoký tah struny (přes 800 N). Maximální pevnost je také zajištěna použitím materiálu z tvrdé oceli. Ohnutí kolíku předchází i zavěšení strunového očka v nejspodnějším místě kolíku na kašmírové podložce a jeho dotlačení na plochu kolíčníku. Niklovaný povrch chrání kolík proti korozi.

Dusítka

Dusítka

Na výrobu hřebenů dusítek je použito bezvadného rovnoletého javorového dřeva, u kterého nehrozí riziko prohnutí, a tím pak špatné přiléháni plstěných dílků ke strunám. Tyto dílky jsou vyrobeny ze 100% karbonizované vlny takové hustoty a tloušťky, aby byl zajištěn ten nejlepší tlumicí účinek.

Rezonanční deska

Rezonanční deska

Materiálem pro rezonanční desku, její vnitřní žebrování i podpěrné duše je prvojakostní resonanční smrk, který se vyznačuje vysokou hustotou a rovnoletostí a absolutním vyloučením i sebemenších vad. Tloušťka desky, rozmístění žeber a duší jsou jedny z nejdůležitějších faktorů určujících kvalitu zvuku, a jsou proto předmětem našeho neustálého výzkumu a vývoje.

Odnímatelné nohy

Odnímatelné nohy

Na nohách všech našich cimbálů je trapézový závit vyrobený z ertalonu, jehož hladký povrch a prudké stoupání umožňuje snadnou a rychlou montáž i demontáž nohy. Materiál je vysoce trvanlivý a odlamování závitů běžné u dřevěných šroubů starších cimbálů je naprosto vyloučené. Velký průměr závitu a dokonale lícující dosedací plocha nohy zabezpečují pevné a stabilní přitažení noh k cimbálu.

Regulovatelná noha

Regulovatelná noha

K zajištění dokonalé stability nástroje na nerovné podlaze má jedna z noh regulovatelnou délku. Šroub je ukryt uvnitř nohy, takže tato noha se na pohled ani v detailu neliší od ostatních. Doporučujeme tuto nohu umístit v dosahu hráče, který pak může pohodlně uchopením za spodní část nohy přesně nastavit její délku.

Pedálový mechanismus

Pedálový mechanismus

Velkou pozornost věnujeme zamezení vzniku nežádoucích pazvuků způsobených několikanásobným převodem pohybu od pedálu k dusítkům. Všechny body, kde dochází ke tření, jsou vyvložkovány ertalonovými dílky, které zajišťují naprosto hladký a neslyšný pohyb. Tento systém není třeba nijak udržovat ani mazat. 


Čeština English

© cimbaly.cz | 2008
designed and made by flexa.cz | přihlásit